(8 523) 33320

Faksas (8-5) 231 66 60

Kalbos pasirinkimas:

LT EN
.

PASKELBTAS KETVIRTŲJŲ PRIEINAMIAUSIO EUROPOS MIESTO APDOVANOJIMŲ KONKURSAS

Europos Komisija paskelbė ketvirtųjų prieinamiausio Europos miesto apdovanojimų konkursą. Šiuo kasmet įteikiamu prizu siekiama pagerbti ir apdovanoti miestus, pasiryžusius kurti visiems prieinamą aplinką, ypač neįgaliesiems ir pagyvenusiems žmonėms. Šie apdovanojimai yra viena iš ES priemonių kurti Europą be suvaržymų: geresnis prieinamumas atneša miestams ilgalaikę ekonominę ir socialinę naudą, ypač atsižvelgiant į visuomenės senėjimą. Bent 50 000 gyventojų turintys miestai gali teikti konkursui savo kandidatūras iki rugsėjo 10 d. (vidurnakčio Briuselio laiku).

„Ir toliau bendradarbiaudami gerinkime ES piliečių gyvenimo sąlygas,” – pasakė Viviane Reding Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja ir Komisijos narė, atsakinga už teisingumą, pagrindines teises bei pilietybę. – „Raginu visos Europos miestus dalyvauti ir dalytis savo idėjomis, kaip pagerinti gyvenimo prieinamumą mums visiems. Jei įdėjote ypatingų pastangų gerindami prieinamumą, jūsų miestas gali tapti geru pavyzdžiu kitiems ir įkvėpti juos.”

ES yra maždaug 80 milijonų piliečių su negalia. Senstant mūsų visuomenei, žmonių su negalia arba žmonių su judėjimo negalia skaičius nuolat auga. Kyla nemenkas iššūkis visiems suteikti prieigą prie miesto transporto, viešųjų erdvių bei paslaugų ir technologijų. Tačiau, suteikiant prieinamumą, gaunama ekonominė ir socialinė nauda ir prisidedama prie miesto aplinkos tvarumo bei įtraukties.

Remiantis Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija, prieinamumas yra vienas iš 2010–2020 m. Europos Sąjungos strategijos dėl negalios, kurios tikslas – kurti Europą be kliūčių, ramsčių.

Atranka

Numatomi du atrankos etapai: pirminė atranka nacionaliniu lygmeniu ir galutinė atranka Europos lygmeniu. Europinio konkurso etape prieinamumo ekspertų, tarp jų Europos neįgaliųjų forumo atstovų, vertinimo komisija iš nacionalinių kandidatų išrinks ne daugiau kaip keturis finalininkus, dalyvausiančius apdovanojimų ceremonijoje Briuselyje. Ceremonija vyks Europos žmonių su negalia dienos konferencijos metu, 2013 m. gruodžio 3–4 d. Konkurso nugalėtojas bus pripažintas „2014-ųjų prieinamiausio miesto apdovanojimo laimėtoju“. Dar du miestai gaus „finalininkų“ apdovanojimus už naujoviškas priemones gerinant prieinamumą.

Europos vertinimo komisija taip pat skirs miestams specialiuosius prizus už reikšmingus pasiekimus gerinant tam tikras prieinamumo sritis ar aspektus.

Apdovanojimų kriterijai

Prekių, paslaugų ir infrastruktūros prieinamumą reikia diegti nuosekliai ir sistemingai. Iniciatyvos bus vertinamos atsižvelgiant į jų integravimą keturiose pagrindinėse srityse: statinių ir viešųjų erdvių, transporto ir su juo susijusios infrastruktūros, informacijos ir ryšių, įskaitant naujas technologijas (IRT), taip pat viešųjų paslaugų.

Vertinimo komisija ypač kreips dėmesį į prieinamumą gerinančių priemonių poveikį žmonių su negalia ir viso miesto kasdieniniam gyvenimui, taip pat atsižvelgs į pasiekimų kokybę ir tvarumą. Miestai taip pat turės pademonstruoti ir tai, kad planuojant ir įgyvendinant miesto prieinamumo gerinimo politiką aktyviai dalyvauja žmonės su negalia bei juos atstovaujančios organizacijos.

Kaip dalyvauti?

Paraiškas galima teikti iki 2013 m. rugsėjo 10 d. (vidurnakčio Briuselio laiku) anglų, prancūzų arba vokiečių kalbomis užpildant paraiškos formą tinklalapyje http://ec.europa.eu/justice/access-city.

Istorija

Pirmieji, antrieji ir tretieji Prieinamiausio miesto apdovanojimai

Prieinamiausio miesto apdovanojimai paskelbti 2010 m. 2011-ųjų prieinamiausio miesto titulas atiteko Ispanijos miestui Avilai. 2011 m. paraiškas pateikė 114 miestų iš 23 ES valstybių. 2011 m. gruodžio 1 d. Briuselyje vykusioje ceremonijoje 2012-ųjų prieinamiausio miesto apdovanojimas buvo įteiktas Austrijos miestui Zalcburgui.

Paraiškos 2013-ųjų prieinamiausio miesto apdovanojimui gauti buvo priimamos iki 2012 m. rugsėjo 5 d. Konkurse dalyvavo 99 miestai iš 20 ES valstybių narių. 2012 m. gruodžio 3 d. Europos žmonių su negalia dienos proga Briuselyje vykusios ceremonijos metu pagrindiniu prizu buvo apdovanotas Vokietijos miestas Berlynas.

Kiti du finalininkai buvo Nantas (Prancūzija) ir Stokholmas (Švedija). 2012 m. vertinimo komisija taip pat skyrė specialiuosius prizus Pamplonai (Ispanija) už statinius ir viešąsias erdves, Gdynei (Lenkija) už transportą ir su juo susijusią infrastruktūrą, Bilbao (Ispanija) už informavimą ir komunikaciją, įskaitant naujas technologijas, taip pat Talagtui (Airija) už viešąją infrastruktūrą bei paslaugas.

Šiandien Gdynėje rengiama konferencija „Prienami miestai – geriausia praktika“, kurioje nugalėtojas, finalininkai ir kiti ES miestai pasidalys savo praktika ir aptars savo projektus bei ateities planus gerinti prieinamumą. Gdynė, įvertinta specialiuoju prizu už transportą ir su juo susijusią infrastruktūrą, garsėja savo pastangomis plėsti negalios žinomumą ir supratimą.

ES politika dėl prieinamumo

2010–2020 m. strategija dėl negalios – tai pagrindai, kuriais remiantis ES lygmeniu vykdoma veikla negalios ir prieinamumo srityje, papildanti valstybių narių veiksmus. Pagal šią strategiją Europos Komisija rengia pasiūlymą dėl Europos prieinamumo akto, kuris bus pateiktas 2013 m. antroje pusėje.

Specialios nuostatos dėl prieinamumo yra pateiktos įvairių sričių, kaip antai transporto ir elektroninių ryšių paslaugų, ES teisės aktuose. ES neapsiriboja vien teisės aktais bei politika, ir taiko įvairias kitas priemones, kaip antai mokslinius tyrimus bei standartizavimą, siekdama optimizuoti statinių infrastruktūros, IRT, transporto ir kitų sričių prieinamumą, taip pat visoje ES skatinti prieinamesnių produktų bei paslaugų rinką.

ES siekia pagerinti pagalbos technologijų rinkos veikimą žmonių su negalia naudai ir remia „projektavimo visiems“ principą, kad kuriamus produktus būtų galima pritaikyti kuo didesnei visuomenės daliai, kaip antai pagyvenusiems žmonėms ir žmonėms su judėjimo negalia.

Papildoma informacija

Norėtumėte, kad informacija apie jūsų miesto projektus patektų į kitą Prieinamiausio miesto apdovanojimų knygelę? Jei pageidaujate pasidalyti savo patirtimi ir veikla su kitais miestais, plačiau apie Prieinamiausio miesto apdovanojimą galite paskaityti tinklalapyje http://ec.europa.eu/justice/access-city

2010–2020 m. Europos strategija dėl negalios
http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/disability-strategy/index_en.htm

Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija
http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/convention/index_en.htm

Spausdinti