(8 523) 33320

Faksas (8-5) 231 66 60

Kalbos pasirinkimas:

LT EN
.

DUOday 2023:  šimtai žmonių su negalia išbandys darbus net 19 Lietuvos miestų (tekstas ir lengvai suprantama kalba)

Gegužės 25 dieną Lietuvoje jau ketvirtą kartą vyksta DUOday – diena, kai įmonės bei organizacijos visame pasaulyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo roles. Šiais metais iniciatyva vyksta net 19 Lietuvos miestų, savo jėgas apjungė 24 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos ir 147 darbdaviai – nuo Prezidentūros iki Palangos gintaro muziejaus.

 

Per DUOday žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu. Šiais metais siūlomos profesijos bei rolės labai skirtingos – nuo skambučių centro darbuotojų, apskaitininkų, produktų komplektuotojų iki ministro. Dalyvauja tokios organizacijos kaip „Swedbank“ Lietuvoje, „Yara Lietuva“, „Rimi Lietuva“, „Decathlon“, „Telia Lietuva“, „Biržų duona“, „Grūstė“, , Lietuvos oro uostai, „Lietuvos paštas“, Prezidentūra, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei daugelis kitų.

 

Jurgita Kuprytė, socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“, 2019 metais į Lietuvą atvežusios tarptautinę DUOday iniciatyvą, vadovė pabrėžia, kad projektas turi du tikslus: „Žmonės su negalia skirtingose organizacijose gali nors vieną dieną išbandyti įvairias profesijas, o taip pat šviečiame visuomenę, darbdavius apie žmonių su negalia gebėjimus, apie tai, kad jų daugiau galėtų dalyvauti darbo rinkoje. Iniciatyva sėkmingai įleido šaknis Lietuvoje, šiais metais visoje Lietuvoje darbuosis daugiau nei 350 duetų! Ir jeigu pradžioje DUOday aktyviau palaikė tarptautinės organizacijos Vilniuje, dabar įsitraukia vis daugiau darbdavių mažesniuose miesteliuose, lietuviško kapitalo bei valstybinių įmonių“, – sako ji. – „Tikime, kad ateityje tai virs žmonėms su negalia pritaikytomis darbo vietomis. “

 

Kiekvienais metais per DUOday prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ kviečia žmones su negalia pasimatuoti darbo vietas ne tik Vilniuje. Šiemet įmonė iniciatyvą vykdo Klaipėdoje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Vaida Kaikarienė, „Rimi Lietuva” personalo vadovė, pasakoja, kad įmonė žmones su negalia įdarbina jau daugiau nei šešioliką metų: „Dauguma mūsų prekybos centrų jau moka dirbti su skirtingais darbuotojais. Mažesniuose miesteliuose yra stiprios bendruomenės, žmonės vieni kitus pažįsta, tad šias iniciatyvas vertina labai pozityviai. Taip pat kiekvienas prekybos centras turi ambasadorių, kuris dirba socialinės atsakomybės srityse vietinėse bendruomenėse. Pastebime, kad bėgant laikui klientų požiūris irgi keičiasi –  žmonės tampa atviresni įvairovei. Pavyzdžiui, mūsų darbuotojai su klausos negalia gali dėvėti specialius ženkliukus, informuojančius, jog žmogus negirdi, tokiu atveju klientai stengiasi parašyti klausimą telefone ar aiškiau tarti žodžius lūpomis, kad darbuotojas išskaitytų. Mūsų lojalūs klientai dažnai atpažįsta mūsų ilgamečius darbuotojus, pasitaiko, kad išmoksta pasakyti ir keletą žodžių gestų kalba. Turime ir sėkmės istorijų, kai DUOday metu ,,pasimatavę‘‘ pozicijas, žmonės pasilieka dirbti ,,Rimi‘‘, todėl tai labai prasminga iniciatyva.“

 

Nors daugeliui organizacijų DUOday būna tik pirmas žingsnis į pažintį su žmonėmis su negalia, bet tai yra puiki galimybė pradėti bendradarbiavimą su vietinėmis žmones su negalia atstovaujančiomis organizacijomis. Sporto prekių tinklas „Decathlon“ DUOday iniciatyvoje dalyvauja jau trečius metus bei yra įdarbinę šešis darbuotojus su negalia Vilniuje, bendradarbiaudami su „SOPA“. Šiais metais tinklas atvėrė savo parduotuves Kaune bei Klaipėdoje, kur taip pat ieškos partnerių ir sieks įdarbinti žmones su skirtingais gebėjimais. „Decathlon“ misija yra pasiūlyti sportą kiekvienam, o mūsų, kaip darbdavio, misija yra pasiūlyti darbo galimybę kiekvienam. Atrankose vadovaujamės dviem kriterijais: meilė sportui ir noras suburti komandą, kurioje atsispindėtų visa žmonijos įvairovė – nuo lyties, rasės iki skirtingų gebėjimų,“ – sako Nicolas Fogola, „Decathlon Lietuva“ generalinis direktorius. – „Mūsų laukia iššūkis ir šiuose miestuose surasti partnerius, žmones su negalia atstovaujančias organizacijas, kurie pasiūlytų mums kandidatus įvairioms darbo pozicijoms bei padėtų jiems sėkmingai startuoti. DUOday Klaipėdoje – šio naujo darbų etapo pradžia.”

 

Šių metų balandžio 1-os dienos Užimtumo tarnybos duomenimis, iš viso registruota virš 12 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis, todėl DUOday – mūsų šaliai itin svarbi iniciatyva, tvirtina Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Eglė Čaplikienė: „Džiaugiamės, kad šiais metais DUOday  iniciatyva plečiasi ir į kitus regionus, kad mažesnių miestų dalyviai gali išbandyti savo jėgas atviroje darbo rinkoje, susipažinti su skirtingomis profesijoms, o gal net įsidarbinti. Mūsų organizuojamų „Jokio skirtumo“ kontaktų mugių metu regionuose dažniausiai įvardijamas darbdavių trikdis, kodėl visgi nėra „jokio skirtumo“ įdarbinti darbuotoją su ar be negalios, yra nežinia, natūrali baimė. Ir DUOday iniciatyva tą baimę pakeičia supratimu. O mes šiemet vėl kviesime visų darbdavių atstovus mokymų metu įgyti žinių apie darbuotojų, turinčių negalią, įtraukties į darbo rinką svarbą, negalios specifiką, valstybės pagalbą darbdaviui, o tuomet išdrįsti žengti tą žingsnį naujų patirčių link!”

 

Daugiau informacijos:  Jurgita Kuprytė

 „SOPA“ direktorė

info@sopa.lt, tel. +37061600786

www.duoday.lt

 

Žmonės su negalia išmėgins įvairius darbus (tekstas lengvai suprantama kalba)

 

DUOday yra diena, skirta žmonių su negalia įdarbinimui.

DUOday rengia organizacija „Sopa“.

Ji rūpinasi žmonių su negalia įdarbinimu.

 

Šių metų gegužės 25 dieną

Lietuvoje  4 kartą vyks DUOday.

DUOday dienos renginiuose dalyvaus:

  • 24 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos,
  • Lietuvos Prezidentūra,
  • 19 Lietuvos miestų ir miestelių,
  • 147

 

Žmonės su negalia šią dieną

praleis pasirinktoje organizacijoje.

Stebės, kaip ir kokie darbai organizacijoje dirbami.

Dalyvaus susitikimuose su darbuotojais.

Kartu su jais dirbs, pietaus, bendraus.

 

Darbus bus galima išmėginti labai įvairius.

Skambučių centro darbuotojų ir buhalterių.

Produktų komplektuotojų ir net ministrų.

 

Žmones su negalia pakvies

žinomos Lietuvos organizacijos.

„Swedbank“ ir „Rimi Lietuva“.

„Telia Lietuva“ ir „Biržų duona“.

„Grūstė“ ir Lietuvos Prezidentūra.

Lietuvos oro uostai ir Lietuvos paštas.

Neįgaliųjų reikalų departamentas ir daug kitų.

 

DUOday diena turi du tikslus.

Pirmas – žmones su negalia supažindinti su įvairiomis profesijomis.

Antras – darbdaviams parodyti žmonių su negalia gebėjimus.

DUOday dienos renginiai padeda žmonėms su negalia susirasti darbą.

 

Prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ vienas iš DUOday dalyvių.

Jis siūlo žmonėms su negalia išmėginti darbus ne tik Vilniuje.

Dar Klaipėdoje ir Kaune.

Šiauliuose ir Panevėžyje.

Alytuje ir kituose miestuose.

Taip pat mažesniuose miesteliuose.

 

„Rimi Lietuva“ įdarbina žmones su negalia jau 16 metų.

Įdarbinimas mažose bendruomenėse vyksta geriau.

Kur žmonės vieni kitus pažįsta.

Žmonės su klausos negalia gali segėti specialius ženkliukus.

Rodančius, kad jie negirdi.

Tada pirkėjai žino, kaip su jais elgtis.

Parašyti klausimą mobiliajame telefone.

Aiškiau tarti žodžius lūpomis.

Išmėginti gestų kalbą.

 

Sporto prekių tinklas „Decathlon“ jau 3 kartą dalyvauja DUOday.

Ir jau įdarbino 6 žmones su negalia Vilniuje.

Šiais metais atsidarė „Decathlon“ parduotuvės Kaune ir Klaipėdoje.

Jose irgi planuojama įdarbinti žmonių su negalia.

 

Užimtumo tarnybos duomenimis,

Lietuvoje daug nedirbančių žmonių su negalia.

Daugiau nei 12 tūkstančių.

Kitose Europos Sąjungos šalyse

nedirbančių žmonių su negalia yra žymiai mažiau.

Todėl Lietuvai labai svarbi DUOday.

Smagu, kad ji apima visą šalį.

Net ir mažus miestelius.

Kad žmonės su negalia gali išmėginti savo jėgas.

Susipažinti su įvairiomis profesijomis.

O paskui ir įsidarbinti.

 

Daugiau informacijos:

„SOPA“ direktorė Jurgita Kuprytė

tel. nr. +37061600786

info@sopa.lt,

www.duoday.lt

Spausdinti