(8 523) 33320

Faksas (8-5) 231 66 60

Kalbos pasirinkimas:

LT EN
.

SEMINARE – NAUDINGI PATARIMAI NEĮGALIESIEMS APIE EURĄ

2014-10-08 Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko seminaras „Euras Lietuvoje“, kurio metu organizacijų, vykdančių neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektus, atstovams buvo pristatytos su euro įvedimu susijusios aktualijos, atsakyta į kylančius klausimus.
Lietuvos banko atstovė Aurelija Meškerevičiūtė priminė, jog nuo sausio 1 dienos Lietuvoje įvedus eurą, pinigai, esantys sąskaitose, bus nemokamai ir automatiškai perskaičiuoti į litus. Anot specialistės, skubėti keistis pinigų dabar neverta, nes šiuo metu tai darant reikia mokėti komisinį mokestį. „Prieš įvedant eurą patartina išsikeisti arba išleisti smulkias monetas, o pinigus laikyti sąskaitose“ – teigė A. Meškerevičiūtė.
Neįgaliųjų reikalų departamento direktoriaus pavaduotoja Jolanta Šliužienė atkreipė dėmesį, jog kiekviena euro zonos narė turi nacionalinę euro monetų pusę ir visos jos yra skirtingos, tačiau galioja visose euro zonos šalyse. Todėl gyventojams į rankas gali pakliūti ir monetos, ant kurių nebus pavaizduotas Vytis.
Seminare akcentuota, jog litus į eurus bus galima išsikeisti nemokamai Lietuvos pašte ir kai kuriose kredito unijose – 60 dienų nuo euro įvedimo dienos, komerciniuose bankuose – 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos. Lietuvos bako kasose Vilniuje ir Kaune tai daryti bus galima neribotą laiką.
Aptarti ir euro banknotų bei monetų požymiai, padedantys atskirti padirbtus banknotus nuo tikrų. Atkreiptas dėmesys, jog euro banknotus lengva atpažinti ir sutrikusio regėjimo žmonėms, išvardinti euro banknotų požymiai: kuo didesnis nominalas, tuo didesnis banknotas. Dideli, lengvai įskaitomi nominalo skaičiai banknoto averse atspausdinti storesniu dažų sluoksniu, kad juos būtų lengva apčiuopti. Ant antrosios serijos 5 ir 10 eurų banknotų kairiojo ir dešiniojo kraštų yra trumpi iškilūs brūkšneliai. Ant 200 eurų banknoto tokie brūkšneliai yra prie apatinio priekinės pusės krašto, ant 500 eurų banknoto – prie dešiniojo.
Svarbu žinoti, kad euro monetų nominalą galima atpažinti pagal svorį – kuo sunkesnė moneta, tuo didesnis jos nominalas (išskyrus 1 euro monetą, kuri yra lengvesnė už 50 euro centų monetą), pagal storį – kuo storesnė moneta, tuo didesnis nominalas (išskyrus 1 euro ir 2 eurų monetas, kurios yra plonesnės už 50 euro centų monetą). Euro monetų briaunos yra skirtingos.
„Sodros“ atstovas Martynas Žilionis akcentavo, kad įvedus eurą Lietuvoje pensijų ir kitų socialinių išmokų mokėjimo tvarka nepasikeis, nuo sausio 1 dienos visos išmokos bus mokamos eurais.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rugsėjo mėnesį išleido lankstinuką, kuriame galima rasti su euro įvedimu Lietuvoje susijusią informaciją, praktinius specialistų patarimus bei atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus. Daugiau informacijos galima rasti ministerijos svetainėje.

2[1] 1[1]

Ryšių su visuomene skyrius, tel.: (8 5) 266 8191, 266 8122, 266 4258.

Parengta pagal www.socmin.lt informaciją

Spausdinti