(8 523) 33320

Faksas (8-5) 231 66 60

Kalbos pasirinkimas:

LT EN
.

MINISTRĖ A. PABEDINSKIENĖ: ,,PIRMŲJŲ GLOBOS ĮSTAIGŲ PERTVARKOS METŲ TIKSLAS – KIEKVIENAIS METAIS NE MAŽIAU 10 PROC. VAIKŲ IŠ GLOBOS ĮSTAIGŲ BUS ĮSIVAIKINAMI, GLOBOJAMI ŠEIMOSE AR ŠEIMYNOSE”

AP

Globos įstaigų pertvarka pereina į aktyvią stadiją, t.y. pradeda veikti globos įstaigų pertvarkos organizacinė grupė. Ji kuriama Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos ir Neįgaliųjų reikalų departamento pagrindu, todėl papildomų etatų nebus steigiama.
„Pertvarkos gairės pradėtos kurti 2013 m. Per 2014 m. vyko aktyvūs susitikimai, diskusijos, kuriose kartu su regionų atstovais, socialiniais partneriais parengėme galutinius pertvarkos metmenis ir pradedame jos įgyvendinimo aktyviąją stadiją“, – pažymėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.
Pasak ministrės, pagrindinis tikslas yra vaiko socialinės aplinkos pagerinimas, todėl nebus drastiškų sprendimų, tačiau tikslas yra sudaryti sąlygas ne mažiau kaip 10 procentų arba apie 400 vaikų kasmet iš globos įstaigų įvaikinti, perduoti globai į šeimynas, šeimas ar vyresniems nei 16 m. sudaryti sąlygas gyventi savarankiškai su nuolatiniu konsultavimu, priežiūra.
A. Pabedinskienė pabrėžia, kad 10-ies proc. tikslas brėžiamas pirmiesiems 2015-2016 m. pertvarkos metams, vėliau rodiklis bus peržiūrimas ir augs. Globos įstaigos, kuriose globotinio išlaikymas kainuoja daugiau nei vidutiniškai kitose globos įstaigose, bus reorganizuotos, pertvarkytos, jų globotiniai pirmiausia sulauks pagalbos ir dėmesio, jų globa, įvaikinimas bus prioritetinis.
Nereikalingos, nenaudojamos patalpos bus perduotos Valstybės turto fondui, kitoms socialinėms, švietimo funkcijoms vykdyti.
Taip pat ministrė pažymi, kad lygiagrečiai bus sprendžiamas ir kompleksinės pagalbos šeimai didinimo klausimas. Jau 2015 metais daugiau nei 300 tūkst. eurų (daugiau 1 mln. litų) bus skirta nevyriausybinių organizacijų, socialinės paramos ir krizių centrų įgyvendinamoms veikloms remti. Krizę patiriančioms šeimoms bus suteiktos konsultavimo, socialinės pagalbos paslaugos, kad šios šeimos įgytų būtinus socialinius įgūdžius, sugebėtų savarankiškai prižiūrėti ir auginti vaiką – vaikas augtų šeimoje ir nereikėtų jo perkelti į globos įstaigas.
Primename, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra pateikusi Vaiko teisių pagrindų įstatymo pataisas, kuriomis siūlo įteisinti, kad vaiko paėmimas iš šeimos būtų kraštutinė priemonė – kai Vaiko teisių apsaugos skyriai (VTAS) ne mažiau kaip 6 mėn. dirbo su krizę patiriančia šeima, išnaudojo visus galimus pagalbos būdus ir nelikus galimybei palikti vaiką augti šeimoje.
Galutinį sprendimą dėl vaiko paėmimo iš šeimos priimtų teismas, kuris turėtų įvertinti visų pusių argumentus, taip pat ir ar savivaldybių VTAS padarė viską, kad vaiko nereikėtų paimti iš šeimos. Vaiko paėmimas iš šeimos skubos atveju iš esmės nekeičiamas. Skirtumas tas, kad dabar teismas, kaip nešališka institucija, priims sprendimą, ar toks vaiko paėmimas iš šeimos buvo būtinas ir neišvengiamas.
Tačiau įstatymas suteiks teisę teisėjui ir neišduoti leidimo, jeigu teismas matys, kad savivaldybė per mažai padėjo vaikui ir šeimai. Tuomet teisėjas įpareigos savivaldybę tęsti pagalbos ir paslaugų teikimą vaikui ir šeimai, vaiko neatskiriant nuo tėvų. Todėl naujuoju įstatymu siekiama, kad atsirastų prevencinis darbas su vaiku ir šeima ir kuo jis bus efektyvesnis, tuo rečiau reikės vaiką paimti iš tėvų.
Šiuo metu globa nustatyta 9919 vaikų, iš jų 5837 gyvena šeimose, 451 – šeimynose, globos įstaigose gyvena 3631 vaikas.

Ryšių su visuomene skyrius, tel.: (8 5) 266 4235, 266 8191, 266 8122.

Parengta pagal www.socmin.lt informaciją

 

Spausdinti