(8 523) 33320

Faksas (8-5) 231 66 60

Kalbos pasirinkimas:

LT EN
.

GESTŲ KALBOS VERTĖJŲ PASLAUGOS PRADEDAMOS TEIKTI NUOTOLINIU BŪDU

Lietuvoje gestų kalbos vertėjų paslaugas teikia 5 gestų kalbos vertėjų centrai (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose), kuriuose yra 96 vertėjų etatai. 2011 metų gestų kalbos vertėjų centrų ir Lietuvos kurčiųjų draugijos duomenimis šalyje gyveno 6748 klausos negalią turintys asmenys.
Šiuo metu gestų kalbos vertėjai vertimo paslaugas teikia kurtiesiems individuliai, versdami socialinės paskirties, gydymo, švietimo, kultūros įstaigose, teismuose, policijoje, verslo ir kitose įstaigose. Vertėjų paslaugų poreikis yra didelis ir kurtieji kartais turi laukti net keletą dienų, kad užsisakytų gestų kalbos vertėjo paslaugą. Ieškant veiksmingesnių būdų didinti gestų kalbos vertėjų paslaugų prieinamumą, buvo atsižvelgta į kitų šalių patirtį (Skandinavijos – konkrečiai Švedijos) ir veikiančius paslaugų modelius.
Švedijoje gestų kalbos vertėjų centruose įrengtos gestų kalbos vertėjų darbo vietos su stacionariais kompiuteriais versti kurtiesiems, skambinantiems iš mobiliųjų telefonų ar besikreipiančių internetu. Naudojama speciali programinė įranga, kuri įdiegta tiek į centro kompiuterius, tiek ir į vartotojų mobilius telefonus. Švedijoje nuotolinio vertimo paslaugos sudaro apie 80 proc. visų vertimo į gestų kalbą paslaugų. Lietuvoje tokios programinės įrangos nėra, ją reikia arba sukurti arba įsigyti.
Siekiant kuo greičiau pradėti teikti nuotoliniu būdu gestų kalbos vertėjų paslaugas, Lietuvoje buvo atlikti testai ir I-ame etape buvo pasirinktas sprendimas – iš veikiančių skambučių centrų gestų kalbos vertėjams nuomoti darbo vietas, užtikrinančias daugialypę (tekstas, balsas, vaizdas) informacijos prieigą per mobilius arba išmaniuosius telefonus (su kamera priekyje), naudojant 3G mobilų ryšį į planšetinį kompiuterį gestų kalbos vertėjų darbo vietoje. Tokio skambučio kokybė yra patenkinama, o kurčiajam reikėtų turėti mobilų arba išmanųjį telefoną su kamera priekyje bei pasirinkti jam prieinamą mokėjimo planą.
Kauno apskrities gestų kalbos vertėjų centras 2012 m. rugpjūčio mėnesį įvykdė viešąjį pirkimą „Gestų kalbos vertėjų skambučių ir nuotolinio video darbo vietų nuomos paslaugoms pirkti“. Konkursą laimėjo UAB „Lintel“.
Įgyvendinant šį projektą gestų kalbos vertėjams UAB „Lintel“ skambučių centre įrengiamos ir nuomojamos nuotolinio darbo vietos, užtikrinančios daugialypę (tekstas, balsas, vaizdas) prieigą iš mobilaus ryšio operatorių bei jų sąveiką naudojant mobilius telefonus, išmaniuosius telefonus, planšetinius kompiuterius, su prieiga per mobilaus ryšio operatorių ir pasirengiama II etapui – nuo 2013 metų ryšiui naudoti ir interneto tinklus.
Viso bus įrengtos ir nuomojamos gestų kalbos vertėjų skambučių ir nuotolinio video penkios darbo vietos, su visa technika, baldais, kompiuteriais, kompiuterinėmis programomis, kompiuterių priežiūra, telefonų ir mobiliais ryšiais.
Tai pilotinis projektas, kurio metu bus pasirengta šių paslaugų teikimo plėtrai, rasti reikalingi techniniai sprendimai, nuo 2013 metų užtikrinant vaizdo perdavimo kokybę ne tik 3G mobilaus ryšio tinkle, bet ir internetu. Projekto metu – per šiuos 3 su puse mėnesio ( t.y. iki 2012-12-31) bus įdiegtas bendras gestų kalbos vertėjų telefono numeris, užtikrinantis klientų skambučius iš 3 mobilių tinklų (UAB „Omnitel“, UAB „Bitė Lietuva“ ir UAB „Tele2“), kaupiama skambučių statistika.
Pasinaudojant šiuolaikinėmis ryšio technologijomis klausos negalią turintiems asmenims pradedamos teikti gestų kalbos vertėjų paslaugos nuotoliniu būdu – kurtysis, norėdamas gauti informaciją vienoje ar kitoje įstaigoje, turės galimybę iš savo mobilaus telefono paskambinti video paslaugą teikiančiam gestų kalbos vertėjui ir iš karto vietoje, per 3G mobilaus tinklo ryšį, susikalbėti su girdinčiuoju.
Naujas gestų kalbos vertėjų paslaugų teikimo būdas didina informacijos prieinamumą klausos negalią turintiems neįgaliesiems.
Pradedamų teikti gestų kalbos vertėjų paslaugų nuotoliniu būdu pristatymas planuojamas 2012 metų rugsėjo 21 d.
Į pristatymo renginį kviečiami: Socialinės apsaugos ir darbo ministras D.Jankauskas, Lietuvos kurčiųjų draugijos atstovai, Kauno kurčiųjų bendruomenės nariai, žurnalistai, televizijų žinių reporteriai. Pristatymą organizuoja Kauno apskrities gestų kalbos vertėjų centras kartu su UAB „Lintel“, padedant Neįgaliųjų reikalų departamentui prie SADM.

Spausdinti