(8 523) 33320

Faksas (8-5) 231 66 60

Kalbos pasirinkimas:

LT EN
.

EUROPOS SKAITMENINĖ BIBLIOTEKA „EUROPEANA“ JAU INTERNETE

Visuomenei atveriama Europos internetinė įvairialypės informacijos biblioteka „Europeana“. Dabar viso pasaulio interneto vartotojai svetainėje www.europeana.eu gali naudotis daugiau nei dviem milijonais knygų, žemėlapių, įrašų, fotografijų, archyvinių dokumentų, paveikslų ir filmų iš 27 Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių bibliotekų ir kultūros įstaigų.

„Europeana“ suteikia naujų galimybių tyrinėti Europos paveldą – visomis ES kalbomis parengtame interneto portale – bendroje virtualioje bibliotekoje – literatūra, menu, mokslu, politika, istorija, architektūra, muzika ar kinu besidomintys galės greitai rasti ir nemokamai naudotis vertingiausiomis Europos kolekcijomis ir šedevrais. Ir tai tik pradžia. 2010 m. „Europeanoje“ bus galima rasti milijonus didelei Europos kultūros įvairovei atstovaujančių kūrinių. Joje taip pat bus interaktyvių zonų, pvz., bendrų interesų bendruomenių. 2009–2011 m. Europos Sąjunga šiam projektui skirs apie 2 mln. EUR per metus. Be to, į tolesnę Europos skaitmeninės bibliotekos plėtrą Komisija planuoja įtraukti privatųjį sektorių. 2007 m. rugsėjo mėn. Europos Parlamentas didele balsų dauguma priėmė rezoliuciją, kuria pritarė Europos skaitmeninės bibliotekos kūrimui.

„Europeanoje“ suteikiama galimybė ieškoti ir peržiūrėti iš karto visas skaitmenines Europos bibliotekų, archyvų ir muziejų kolekcijas. Tai reiškia, kad įvairias temas nagrinėjantiems vartotojams nebereikės ieškoti ir daugybėje šaltinių ir lankytis daugybėje svetainių.

2005 m. Komisijos pradėtas projektas „Europeana“, kurį aktyviai palaikė Europos Parlamentas, įgyvendintas glaudžiai bendradarbiaujant su nacionalinėmis bibliotekomis ir kitomis valstybių narių kultūros organizacijomis. Projektui „Europeana“ vadovauja Europos skaitmeninės bibliotekos fondas, kuris vienija pagrindines Europos bibliotekų asociacijas, archyvus, muziejus, audiovizualinius archyvus ir kultūros įstaigas. Europeana įsikūrusi Nyderlandų nacionalinėje bibliotekoje (Koninklijke Bibliotheek).

Medžiagos projektui pateikė daugiau nei 1 000 visos Europos kultūrinos organizacijų. Europos muziejai, įskaitant Luvrą Paryžiuje ir Rijksmuseum Amsterdame, pateikė skaitmenintų tapybos darbų ir kitų savo kolekcijų eksponatų. Valstybiniai archyvai leido naudotis svarbiais nacionaliniais dokumentais, o Prancūzijos Institut National de l’Audiovisuel pateikė 80 000 įrašų, kuriuose nufilmuoti XX a. įvykiai nuo pat 1914 m. Prancūzijos mūšių laukuose. Nacionalinės bibliotekos visoje Europoje pateikė spausdintos medžiagos bei rankraščių ir didžiųjų knygų, praturtinusių pasaulį naujomis idėjomis, skaitmenintų kopijų.

Daugiau informacijos apie „Europeana” rasite interneto svetainėje http://www.sam.lt.

Spausdinti